Finał mistrzostw im. Hanny Szymanderskiej 21.04.2017

Jakie dania oczarowały podniebienia jury? Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Tomasz Wencek z restauracji „Dinette” we Wrocławiu, który przygotował Pstrąga Kłodzkiego w emulsji z szarej renety i Jabłecznika Trzebnickiego z selerem, Kozią Chałwą z Łomnicy, kiszoną ikrą pstrąga z Kalinówki, chrzanem i kaszą gryczaną. – Same produkty, nawet najbardziej doskonałe, nie tworzą dania, zadaniem szefa jest umiejętne połączenie wszystkich produktów w idealną kompozycję, która urzeka i zaskakuje. I takie właśnie było to danie – konkluduje Joanna Jakubiuk.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Julia Sawicka, z restauracji „Signature” w Warszawie, która przygotowała maślane pączki z lukrem lawendowym i podwędzanym twarogiem wiejskim w towarzystwie flambirowanego rabarbaru, śliwki w occie faszerowanej pâté z foie gras, Jabłka Grójeckiego w Śliwowicy Łąckiej oraz słonej kruszonki. – Julia wysłuchała rad jury z zeszłego roku i przygotowała danie wykorzystując głównie polskie produkty. Miała dosyć dużo składników na talerzu, ale tworzyły one prawdziwą harmonię smaków – mówi Krzysztof Szulborski.

Trzecie miejsce zajął Michał Żulewski z Bistro Klonowica w Toruniu za ogon wołowy z Musztardą Kcyńską, pasztetem na bazie wątróbki drobiowej, Piernika Krzyżackiego oraz Musztardy Piernikowej, w towarzystwie cukinii kompresowanej w occie z kwiatów czarnego bzu i syropu sosnowego.

Dodatkową atrakcją podczas konkursu były pokazy kulinarne szefów kuchni. Adriana Marczewska, szefowa kuchni w „Zatoce Sztuki”, uczestniczka IV edycji programu „Top Chef” oraz prowadząca program „Ślinotok” w TV Kuchnia+, przygotowała pokaz gotowania przy użyciu techniki sous vide z wykorzystaniem produktów regionalnych. Zaś Dżenetta Bogdanowicz, szefowa kuchni i właścicielka „Tatarskiej Jurty” przygotowała flagową potrawę kuchni tatarskiej – pierekaczewnik, który posiada unijny certyfikat – Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Tegoroczną edycję Mistrzostw Kulinarnych patronatem honorowym objęli: Slow Food Polska, Stowarzyszenie Kucharzy Polskich oraz Klub Szefów Kuchni. Patroni medialni: Kuchnia+, Magazyn Kuchnia, Radio Kolor, Kucharze.pl, Wydarzenia kulinarne, Food Service, Szef Kuchni, Ugotuj.to, GastroWiedza.pl oraz Poradnik Restauratora.

Partnerami tegorocznego wydarzenia byli: Kompania Piwowarska – piwo Książęce​, Kruszwica – Olej z Esencją Masła, Hiendkitchen, Wypożyczalnia gastronomiczna Gastro Magic Service, Chef at Home, Mise En Place, Baziółka, Winterhalter Polska oraz Kitle.pl.

Lista laureatów i fotorelacja: https://www.facebook.com/mistrzostwakulinarne/

Szczegółowe informacje na: https://kubakorczak.com/mistrzostwa-kulinarne-2017/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s