Warsztaty dla młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Nr 2

Wspólnie z CRZ Krzywy Komin i AJA Fresh Fish & Seafood miałem przyjemność zrealizować niesamowite warsztaty dla grupy wspaniałych młodych ludzi z Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 2 we Wrocławiu. Spotkanie było rozpoczęciem cyklu, który ma na celu pokazanie najdoskonalszych produktów, zaskakujących smaków oraz profesjonalnych technik młodzieży. Poprzez wspólne działanie mamy na celu przedstawienie kultury jedzenia oraz szacunku do produktów, pracy i tradycji. Chcemy by nasza akcja poprawawiła perspektywy chociaż kilku uczestników lub wręcz zmieniła ich przyszłość całkowicie. Takie postawiliśmy sobie cele i sądząc po poziomie zaangażowania młodzieży mamy ogromną szansę na sukces.
Ekipa przygotowała bardzo wymagające i skomplikowane dania, z mnóstwem morskich bogactw, które zapewniła AJA Fresh Fish & Seafood. Na talerzach pojawiły się krewetki, langustynki, homary, raki, kalmary, ośmiornice oraz ryby, z których przygotowaliśmy:
przystawki zimne:
ceviche z krewetek królewskich + salsa z mango i chilli + okruchy w palonym maśle
carpaccio z ośmiornicy + pesto z rukoli + migdały + grzanka z masłem rakowym
przystawka ciepła:
delikatne czerwone tajskie curry z langustynkami + makaron ryżowy + bambus
danie główne:
domowy makaron + homary zapiekane z masłem ziołowym + oliwa z truflami
deser:
shortbread + sorbet malinowy + mascarpone aromatyzowane cukrem pudrem rozmarynowym
Jestem pod gigantycznym wrażeniem pracy i wytrwałości naszych młodych gości i czuję się zaszczycony faktem iż mogę współtworzyć ten projekt. Dziękuję wszystkim za niesamowitą pomoc w realizacji – AJA Fresh Fish & SeafoodAgata Anioł i cała ekipa CRZ Krzywy Komin. Do szybkiego zobaczenia kochani!

Obejrzyj wszystkie zdjęcia z wydarzenia pod linkiem: klik