Restauracja Polska oraz live cooking dla POT podczas ITB 2016

Kolejny raz dostąpiłem zaszczytu organizacji i realizacji Restauracji Polskiej podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie. Naszym zleceniodawcą była Polska Organizacja Turystyczna. Wraz z najdzielniejszą ekipą na świecie karmiliśmy i dbaliśmy o gości naszej Restauracji przez 5 targowych dni. Dodatkową atrakcją dla wszystkich, którzy odwiedzali polskie stoisko były pokazy gotowania, podczas których prezentowałem doskonałe polskie produkty, takie jak: redykołki, ryby milickie, kołduny z jagnięciną czy racuchy z gruszką.
Codziennie w RP serwowaliśmy łącznie ok 500 porcji jedzenie i prawie drugie tyle podczas pokazów, co daje prawie ! 5000 ! talerzy. Wysiłek jak po przebiegnięciu co najmniej kilku maratonów ale satysfakcja i reakcje gości bezcenne – łagodzące nawet największy ból. Jak mawiała babcia Zosia: „miód na serce”.
Dla gości przygotowaliśmy między innymi: kołduny z jagnięciną + masło z borowikami i truflą + chipsy z szałwi + surowy zielony szparag; redykołka grillowana + sos z borówki brusznicy + siekany świeży majeranek; wędzone ryby milickie + pęczotto z maślakami i imbirem + bazylia; carpaccio z wędzonej kaczki + carbonara z wiejskich jaj z cynamonem + owczy ser dojrzewający; racuchy z gruszką marynowaną w tymianku + lody z kwaśnego mleka + lawendowy cukier puder + mrożone maliny…
Ogromne podziękowania wysyłam do naszych niesamowitych Partnerów, bez których nie byłoby tak smacznie, pięknie i pachnąco. Piekarnia Piwoński; RajmanBaziółka; Drób Valdi; Kalinówka – Wzgórza DylewskieItalmania Włoskie Trufle; Fusion Gusto Polska; Wiatrowy Sad; Nespresso; Bombilla; Biotrem; Wypożyczalnia Gastronomiczna – Gastro Magic Service ♥ ♥ ♥ Merci Bien!

12901086_1135660443124246_264463259531683856_o

Obejrzyj wszystkie zdjęcia z wydarzenia pod linkiem: klik