Live Cooking: Dni Karpia – odłowy w Ostoi Milicz

Jako dumny Ambasador Kulinarny Doliny Baryczy, do której należą między innymi przepiękne stawy w Miliczu miałem przyjemność realizować pokazy gotowania w ramach Dni Karpia 2015. Odłowy w milickiej Ostoi (jednym z najpiękniejszych miejsc do wypoczynku w naszym kraju) to największa impreza przyciągająca co roku tysiące gości oraz niezwykle widowiskowe wydarzenie, w którym chociaż raz w życiu trzeba wziąć udział. Przepiękne widoki, szacunek do natury, ogromny profesjonalizm i doskonała organizacja to główne powody do odwiedzin Milicza podczas najbliższej nadarzającej się okazji.

Dolina Baryczy, do której należą m.in.: stawy pełne doskonałych ryb: legendarny karp milicki, amur, szczupak, tołpyga, sandacz, płocie czy leszcze, ponadto na kulinarnym baryckim szlaku znajdziecie miody, cydry, tradycyjne chleby, kiszonki, tłoczone soki, browary rzemieślnicze i wiele, wiele innych zaskakujących podniebienie rarytasów.

Tym razem z ekipą spędziliśmy kolejny doskonały weekend w urokliwych domkach na palach w otulinie ostoi konika polskiego oraz rezerwatu przyrody. Nasze ukochane miejsce zostało ochrzczone tytułem Polskie Malediwy ;) Do zobaczenia w Ostoja Milicz.
Po więcej zdjęć z wydarzenia kliknijcie tutaj: http://www.dnikarpia.barycz.pl/events/view/109

Obejrzyj wszystkie zdjęcia z wydarzenia pod linkiem: klik